Čech

Be one of
the thousand

Petr Čech (20. května 1982 Plzeň) je bývalý český fotbalový brankář.

Petr Čech (20. května 1982, Plzeň), jeden z nejlepších brankářů své doby a zřejmě vůbec nejlepší český gólman všech dob debutoval v české nejvyšší soutěži už jako sedmnáctiletý. Za Blšany nastoupil proti Spartě, která jej o dva roky později přetáhla do svého týmu a záhy s ním začala počítat na pozici jedničky. Za pražský celek si zahrál i Ligu mistrů a o rok později se vydal na první zahraniční angažmá. To už měl za sebou titul mistra Evropy do 21 let, když ve finále proti Francii inkasoval při penaltovém rozstřelu jediný gól a stal se tak hrdinou turnaje. A právě do Francie vedly jeho další kroky, konkrétně do Rennes.

V Ligue 1 působil dva roky, na konci angažmá získal jako jednička českého reprezentačního áčka bronz na Euru 2004. Poté se přesunul do ambicióznějšího klubu, anglické Chelsea, se kterou byl dohodnutý ještě před startem mistrovství Evropy.

Na Stamford Bridge strávil jedenáct sezon a vypracoval se mezi klubové legendy. Londýnskému celku pomohl ke čtyřem ligovým titulům a stejnému počtu triumfů v FA Cupu, třikrát se radoval z ligového poháru, jedenkrát vyhrál Ligu mistrů i Evropskou ligu. Kariéru zakončil u městského rivala z Arsenalu, kde během čtyř sezon oslavil další triumf v FA Cupu. Po skončení kariéry v roce 2019 šokoval sportovní veřejnost dost neobvyklým přestupem, když jako brankář posílil druholigový hokejový klub Guildford Phoenix. Zároveň se vrátil do Chelsea jako poradce technického a sportovního úseku.